Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis)


To jeden ze 125 gatunków roślin wieloletnich należących do rodziny astrowatych. Nawłoć posiadała wiele ludowych określeń, takich jak: drzewko Matki Bożej, mimoza, głowienka czerwona, głowienka rumiana, pastusza rózga, rózga wodna, złota rózga, nawłoć amerykańska.

Występowanie i środowisko

Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, prawdopodobnie z południowej Kanady i wschodnich i centralnych części Stanów Zjednoczonych. Jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach opanowywała już od 1645 roku Europę a od 1930 roku Chiny. Stopniowo rozprzestrzeniała się w Azji, Australii a nawet w Nowej Zelandii. Roślina ta doskonale się aklimatyzuje i wypiera nawet rodzime gatunki w wielu krajach. W rodzimej Ameryce związana jest ze strefą prerii i lasoprerii , gdzie występuje głównie w dolinach rzek. W Polsce pierwszy raz zanotowaną ją w 1872 roku. Dziś rośnie na większości obszarów, na siedliskach naturalnych i synantropijnych, nawet do 1200 m npm. Nawłoć związana jest z siedliskami ruderalnymi, jak trwałe nieużytki, przychacia, pobocza dróg, nasypy kolejowe, wysypiska a także na siedliskach nadrzecznych, wzdłuż rowów melioracyjnych, na mokrych łąkach i w zaroślach nadrzecznych.

Opis rośliny

Nawłoć kanadyjska to okazała bylina z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym w postaci pełzających kłączy. Łodygę o wysokości do 2 metrów ma owłosioną przynajmniej w górnej połowie, sztywną i wewnątrz pustą. Liście skrętoległe, lancetowate o zaostrzonych końcach, brzegi ostro pikowane, na górnej powierzchni szorstkie, dołem owłosione na całej powierzchni lub tylko na nerwach. Po liściach można odróżnić ten gatunek od nawłoci pospolitej. Kwiaty są drobne koloru żółtego, zebrane w koszyczki a te w kwiatostany na szczycie łodyg – wiechy. Wiechy nawłoci kanadyjskiej są bardziej rozpierzchłe niż u innych nawłoci o dłuższych wygiętych dolnych gałązkach. Koszyczki nieco mniejsze, również kwiaty, ale podobne do nawłoci olbrzymiej. Kwiaty przedprątne zapylane przez motyle i błonkówki. Roślina miododajna, kwitnie od VII do IX. Owockami nawłoci są owłosione niełupki z puchem kielichowym. Nasiona rozsiewane są przez wiatr.

Zastosowanie

W medycynie:

Nawłoć stosowana w niewielkich dawkach posiada właściwości lecznicze. Zawiera olejek eteryczny, saponiny, kwasy oliterpenowe, flawonoidy, pochodne kwasu kawowego oraz polisacharydy, karotenoidy, śluzy, żywice i sole mineralne. Ma działanie: antyseptyczne, bakteriobójcze, moczopędne, obniżające ciśnienie krwi, odtruwające, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające. Surowcem leczniczym jest ziele nawłoci. Odwar z ziela wewnętrznie stosuje się:

– w chorobach nerek, dolegliwościach pęcherza i przewodów moczowych,

– dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego,

– zaburzeniach przewodu pokarmowego, bólach brzucha,

– nieżytach oskrzeli, astmie oskrzelowej, przeziębieniach, grypie i kaszlu,

– w nadciśnieniu tętniczym,

Zewnętrznie okłady z nawłoci stosuje się:

– na dolegliwości reumatyczne, zapalenie mięśni, ścięgien, korzonków nerwowych,

– owrzodzenia skóry, czyraki, trudno gojące się rany.

Rzucie ziela nawłoci jest wskazane przy zapaleniu jamy ustnej i paradontozie.

W ogrodnictwie:

Uprawiana jako roślina ozdobna i rabatowa odporna na mróz. Nadaje się na kwiat cięty i na suche bukiety.

W pszczelarstwie:

Z rośliny tej pozyskuje się miód polecany w leczeniu górnych dróg oddechowych, przewodów żółciowych, stawów i nerek. Wpływa na kondycję serca i jest świetny do potraw, nadając im niezwykły smak.

W magii:

Wierzono, że nawłoć ma działanie chroniące, oczyszczające i wspomagające. Chroni przed negatywnymi energiami, przyciąga pieniądze i wzmacnia miłosne uczucia.

http://www.zimorodek.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: