Woskowinę zostaw w spokoju!


Każdego roku miliony osób udają się do lekarza w celu usunięcia z ucha czopu woskowinowego.

W internecie można również znaleźć mnóstwo produktów, płynów i świec do usuwania woskowiny, jednak wielu z nich absolutnie nie powinno się stosować. Niektórym osobom wydaje się, że usuwanie woskowiny patyczkami do uszu po prysznicu czy kąpieli jest jednym z wymogów higieny osobistej.

W rzeczywistości jednak tak nie jest. Woskowina, czyli wosk uszny, jest produkowana właśnie po to, by oczyszczać uszy i chronić delikatny narząd słuchu przed bakteriami i grzybami. Jest to naturalna wydzielina, dobra dla zdrowia i potrzebna uszom. Dlatego nie należy się jej pozbywać – wręcz przeciwnie!

W jaki sposób woskowina czyści uszy?

Za każdym razem, gdy coś przeżuwasz, woskowina wypychana jest w kierunku ujścia przewodu słuchowego. Wraz z nią usuwany jest kurz, zabrudzenia i inne cząsteczki, które mogły się w nim zgromadzić, w szczególności martwe komórki błony bębenkowej.

Woskowina zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i lizozymu, a poza tym ma odczyn kwaśny, co czyni z niej doskonałą ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami, zwłaszcza gronkowcem złocistym i bakteriami Escherichia coli.

Wreszcie, wbrew obiegowej opinii, wosk uszny nie powoduje pogorszenia słuchu. Wręcz przeciwnie – dzięki zawartemu w nim cholesterolowi, skwalenowi i innym długołańcuchowym kwasom i alkoholom tłuszczowym, wosk nawilża skórę wewnątrz przewodu słuchowego, odmładza ją i zapobiega jej wysychaniu i swędzeniu.

Jeśli jednak Twoje uszy wytwarzają tyle woskowiny, że widać ją z zewnątrz – w postaci „dżemu z pomarańczy”, jak mawiają moje dzieci – oczywiście śmiało możesz ją usunąć! Użyj do tego wody z mydłem, roztworu wody utlenionej lub patyczka higienicznego, jednak pamiętaj, by myć tylko małżowinę ucha i wejście do przewodu słuchowego, a nie dłubać w jego środku.

Co robić w razie zatkania ucha?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wosk uszny nie jest tak naprawdę woskiem: jest to substancja rozpuszczalna w wodzie. Oznacza to, że nawet w przypadku dużego czopu blokującego przewód słuchowy nie ma potrzeby kupowania kosztownych preparatów. Ruchy żuchwy podczas jedzenia powodują mechaniczne przesuwanie się czopu w kierunku ujścia przewodu słuchowego.

A jeśli to nie wystarczy, to wpuść do ucha odrobinę wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i pozwól naturze działać.

Jednak przestrzegam, nie próbuj wydostać wosku patyczkiem, ponieważ w ten sposób możesz wepchnąć go głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową i kosteczki słuchowe.

Co myśleć o świecach do czyszczenia uszu?

W sprzedaży dostępne są świece do oczyszczania uszu. Niektórzy wręcz przypisują im właściwości metafizyczne, np. zdolność „przywracania równowagi energetycznej”. Na ten temat się nie wypowiem, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że te świece nie oczyszczają uszu.

Sprzedawcy tłumaczą, że oczyszczanie odbywa się przez zasysanie woskowiny, jednak podciśnienie powstałe w efekcie spalania świecy jest o wiele za słabe, by mogło zassać tak lepką substancję. Przeciwnie, doświadczenie pokazuje, że to raczej wosk ze świecy może dostać się do ucha, nie na odwrót!

Zanieczyszczenia pozostałe w kanale świecy nie pochodzą wcale z ucha, lecz są wynikiem samego procesu spalania.

Jeśli chodzi natomiast o tezę, że ciepło świecy powoduje rozpuszczanie woskowiny, zweryfikowano ją w trakcie badania przeprowadzonego w 2007 r. w Kanadzie, w którym zmierzono temperaturę podstawy świecy w czasie, gdy płonie. Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 22°C, czyli znacznie mniej niż temperatura ciała wahająca się od 36,1°C do 37,8°C.

Dowiodło to niezbicie, że świece do uszu nie są w stanie roztapiać woskowiny.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

http://www.pocztazdrowia.pl

Komentarzy 8 to “Woskowinę zostaw w spokoju!”

 1. notintine Says:

  Mam problemy z woskowina od dziecinstwa i po latach prob wiem, ze najlepiej ucho oczyszczaja 2 krople gliceryny przed snem.

  pzdr

 2. Zator Says:

  Ja mam buteleczkę po wodzie utlenionej. Wlewam do niej ciepłej wody i płuczę. W 99% pomaga

 3. Ciri Says:

  Witam,
  a co się powinno zrobić w przypadku swędzenia w uchu czyli braku/ niedoboru woskowiny.

  • Ilona Says:

   Moja mama dostala masc do uszu. Ma dokladnie ten Sam problem. Moze ty ma zwiazek z tym ze jako dziecko ze sto miala stany zapalne nawet prowadzace do szczekoscisku?

 4. Agnieszka Says:

  Co do patyczków nie ma wątpliwości , jednak jeśli chodzi o świece to się nie zgadzam. To nie świeca rozgrzewa ucho, a powietrze, które tworzy efekt kominowy i jak ciąg w kominie wyciąga woskowinę i nie temperatura tu jest najważniejsza, a właśnie ów ruch w kanale usznym, który powoduje oczyszczanie i odklejanie się zlepków woskowiny,ciąg jest delikatny i dlatego nie jest to technika jednego zabiegu – oczyszczanie jest powolne, subtelne i tym samym bezpieczne. Jest to masaż dla kanału usznego pobudzający krążenie i układ limfatyczny, a i działają jeszcze oczywiście zioła znajdujące się w świecy itp, itd. i na pewno jest zdrowsza i bezpieczniejsza od patyczków

 5. papcio Says:

  Jesli od 3 tygodni zwlaszcza rano mam wysiek w kolorze sredni braz to czy jest to woskowaina?? bo wyciek powtarza sie co dwa lub trzy lata i trwa od miesiaca do dwoch.

 6. Ilona Says:

  Co do swiec do uszu… co jesli u jednej osoby swieca po wypaleniu jest niemal ‚czysta’ a u innej osoby zapchana? Jak wyjasnic tak inny efekt same go spalenia swiecy?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: