Mit brązowego cukru


Powszechnie panuje przekonanie, iż brązowy trzcinowy cukier jest zdrowszy niż biały. Czy naprawdę tak jest? Mało kto wie, że jest spory haczyk w tej miejskiej legendzie. Brązowy cukier nie jest wcale dużo mniej toksyczny dla ludzkiego organizmu niż jego biały kolega. Już wyjaśniam dlaczego.

Sacharoza posiada zero wartości odżywczych i w dodatku jest substancją silnie zakwaszającą ludzki organizm. Gdy dostanie się do naszego organizmu narusza homeostazę, delikatną równowagę kwasowo- zasadową organizmu.

Co to znaczy?

Tak jak musimy mieć stałą temperaturę ciała 36,6 stopni Celsjusza (i by ją utrzymać ciało włącza w niekorzystnych warunkach mechanizmy obronne jak np. pocenie się gdy jest gorąco, drżenie mięśni gdy zimno), tak samo musimy mieć stałe parametry naszych płynów ustrojowych. Prawidłowe pH ludzkiej krwi to 7,365 w skali 0-14, a więc lekko zasadowe.

Gdy wkładamy do buzi zakwaszający pokarm (cukier, kawa, pieczywo, produkty odzwierzęce) poziom pH naszej krwi ulega obniżeniu. Aby zapobiec katastrofie (przy pH krwi równym 6,95 następuje śpiączka cukrzycowa i śmierć) organizm musi wyrównać parametry pH pobierając z tkanek alkalizujące minerały, a tych są cztery: wapń, magnez, potas i sód. Organizm zajęty trawieniem zaburzającej jego czynność obcej substancji nie jest w stanie chronić nas w tym momencie przed innymi atakami z zewnątrz.

Jedna łyżeczka sacharozy dostarczona do organizmu powoduje wyłączenie systemu immunologicznego na kilka godzin. Nie ma znaczenia czy był to cukier biały czy brązowy, z buraka czy trzcinowy. Jesteśmy przez cały ten czas bezbronni jak niemowlę wobec atakujących nas wirusów i bakterii, a także tych mieszkających w środku nas i czekających na dobry moment do ataku (np. wirus opryszczki wargowej herpes simplex).

Wszyscy wiedzą to, co powszechnie nagłośniły media: „kawa wypłukuje magnez z organizmu”. Kawa nie jest wyjątkiem! Pisałam na ten temat już wcześniej odpowiadając na pytanie czy cukier szkodzi i dlaczego. Wszystko co zakwasza organizm wypłukuje czy raczej mówiąc bardziej obrazowo kradnie magnez (a także pozostałe alkalizujące minerały czyli wapń, potas i sód) z naszego organizmu. Cukier też jest takim złodziejem – i to bez względu na to czy jest to cukier biały, brązowy czy w jakimkolwiek innym kolorze on by nie był. To jest ten sam związek chemiczny czyli sacharoza i inny nie będzie, nie dajcie się nabrać!

Sathia Sai Baba zwykł mawiać, że trucizna wlana do szczerozłotego pucharu wysadzanego drogocennymi kamieni nie traci przez to swoich trujących właściwości. Brązowy cukier jest właśnie taką trochę trucizną wlaną do złotego pucharu.

Biały rafinowany cukier to czysta sacharoza: zostaje on w procesie produkcji poddany procesowi rafinacji – jest oddzielona od niego melasa, a kryształki są wybielane chemikaliami takimi jak kwas mrówkowy, dwutlenek siarki czy kwas fosforowy (tak, ten sam co w reklamowanym żelu do czyszczenia toalet oraz… w popularnym brązowym napoju gazowanym). Uwaga wegetarianie: w procesie oczyszczania białego rafinowanego cukru używa się ości pstrąga. Cukier nie jest produktem wegetariańskim ani wegańskim!

Cukier brązowy nierafinowany różni się natomiast od białego tym, że jego produkcję zakończono przed etapem oddzielenia od jego kryształków ciemnobrązowej melasy. W melasie zawarte są oczywiście pochodzące z pierwotnego surowca roślinnego niewielkie ilości takich minerałów jak żelazo, wapń, fosfor, potas czy magnez. Te niewielkie ilości minerałów nie czynią jednak z brązowego cukru czegoś zdrowego.

Jeśli do szklanki z jakąś szkodliwą substancją dodasz kilka kropli soku ze zdrowej bądź co bądź cytryny, to czy taki napój zrobi się od tego „nieco zdrowszą” substancją? Zapewne nieco tak, ale czy bezpieczne byłoby jej wypicie? Tak samo jest z brązowym cukrem: sam fakt, iż jest nieco mniej rafinowany i zawiera melasę (a wraz z nią niewielkie ilości minerałów) nie czyni z brązowego cukru substancji ani zdrowej ani bezpiecznej. Nie ma zdrowej sacharozy, tak jak nie ma np. zdrowej kokainy lub zdrowych papierosów!

Sacharoza spożyta w każdej postaci wyrządza w organizmie szkody.

Ponadto niektóre gatunki brązowego cukru to zwykły rafinowany biały cukier, zabarwiony tylko karmelem (czasem melasą) – producenci się zorientowali, że jest moda na brązowy „zdrowy cukier”, zatem zaczęli barwić rafinowany biały cukier na brązowo i sprzedawać go naiwnym ludziom jako „zdrowy”, dorabiając się kosztem nieświadomych i nie podejrzewających niczego konsumentów.

Podobnie zrobili piekarze gdy nadeszła moda na ciemne pieczywo – zaczęli zabarwiać karmelem pieczywo upieczone z białej mąki i posypywać je nasionkami po wierzchu, aby nabrało wyglądu „zdrowego, ciemnego pieczywa”.

Jeszcze raz powtarzam: nie ma czegoś takiego jak zdrowa sacharoza, nie ma czegoś takiego jak zdrowy cukier.

Marlena akademiawitalnosci.pl

https://hipokrates2012.wordpress.com/

Komentarze 2 to “Mit brązowego cukru”

  1. Romek Says:

    Wg mnie wszystko się zgadza, z tym, że zaznaczam – jestem tzw. zwykłym zjadaczem chleba, ale logika mi podpowiada, że jednak rafinacja wprowadza „chemię” , czyści z tych niewielkich ilości mikroelementów-naturalnych składników. Jest tylko, jak Pani zauważyła , kwestia uczciwości producentów cukru /dystrybutorów-barwienie cukru białego/ i ceny. Ja kupuję cukier trzcinowy do słodzenia, ze względu na gości,ale podstawowym u mnie „słodzikiem” to jest miód kupowany od znajomych pszczelarzy, który stoi na stole non stop, na wyciągnięcie ręki. Na marginesie dodam, że mam też i ksylitol /też jest ryzyko podróbki i oszustwa/, i słóiczek stevii. W kuchni natomiast żona posługuje się białym cukrem, ale z tzw. Krajowej Spółki Cukrowej. Prawdopodobnie zachodnie firmy cukrowe brylują w stosowaniu chemii przy rafinowaniu i na dowód tego przytoczę opinię pszczelarzy, że podkarmianie syropem pszczół z ich cukru kończy się znacznymi stratami po zimowym okresie, czego nie ma przy „polskim” cukrze. Ale generalnie to Pani ma rację, że wszystkie węglowodany- i te proste, i złożone zakwaszają organizm, a pozostaje kwestia utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.

  2. Słowianin Sławo-mir Says:

    Przez mafie spożywcze, korporacje, czyli fabryki śmierci fabryki tzw. żywności świat stał się bardzo niebezpiecznym miejscem…zmusza mnie to do robienia wszystkiego samemu, nawet kosmetyków….niestety, prawie wszystkie produkty w marketach to śmietnikowa żywność…a ludzie walą tam tłumami aby sobie kupić jedzonko które ich całkowicie zatruje…ludzie zahipnotyzowani jak bioroboty walą do sklepów po sztuczne badziewie i wydają ciężko zarobioną kaską…a reszta na podatki i daniny dla państwowej mafii…taką rzeczywistość zgotowali nam globalni programiści …tzw. komuniści kulturowi wraz z bankierami którzy to wszystko napędzają i finansują. Z pewnością cukier to zło, jak biała mąka, biała sól i wszystko co jest przetworzone i wyizolowane z homeostazy, czyli naturalnej równowagi…róbcie słoiki na zimę, kupujcie działeczki, grzebcie w ziemi i produkujcie swoją żywność …tyle ile się da…to jedyna droga, lub skupiajcie się w grupy i kupujcie razem zbiorowo taniej od rolników ekologów warzywa i mleczne produkty, ponieważ pasteryzacja mleka zaburza jego skład…Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: