Usuwanie woskowiny z uszu – 6 domowych sposobów


Usuwanie woskowiny z uszu – 6 domowych sposobów

Woskowina uszna, zwana również cerumenem, jest substancją naturalnie wydzielaną przez nasz organizm w celu zapewnienia ochrony uszu przed atakami bakterii i innych czynników, które mogą im zaszkodzić. Nasze uszy potrzebująwoskowiny – działa ona niczym naturalny smar, który nawilża kanał słuchowy.

Czasem jednak może następować wzmożona produkcja woskowiny, która w konsekwencji może prowadzić do dyskomfortu w uchu, na przykład podrażnienia czy zatkanie ucha, zawrotów głowy, swędzenia, a nawet częściowej utraty słuchu.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, należy regularnie czyścić uszy oraz usuwać nadmiar wydzieliny usznej.

Jakie są przyczyny nadprodukcji woskowiny usznej?

Czyszczenie ucha patyczkiem

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek domowej roboty środka do usuwania woskowiny usznej warto poznać przyczyny jej gromadzenia się w kanale słuchowym.Kiedy następuje wzmożona ilość wosku, może pojawić się dyskomfort oraz infekcje – często bowiem nadmiar woskowiny gromadzi się w kanale słuchowym, blokując go.

Według ekspertów gromadzenie się woskowiny w kanale słuchowym jest wynikiem stosowania patyczków do czyszczenia uszu, które w rzeczywistości zamiast je czyścić, powodują blokadę i dyskomfort wewnątrz ucha.

Zatkanie ucha woskowiną może wystąpić również w wyniku czyszczenia przy użyciu jakiegokolwiek ostrego przedmiotu (np. wsuwki do włosów). Podobnie jak patyczki do uszu wciskają one woskownię do wnętrza ucha, a tym samym prowadzą do jego zatkania.

Również osoby, które stosują do spania stopery lub używają aparatów słuchowych są bardziej narażone na nadmierne gromadzenie się woskowiny w kanale słuchowym.

Objawy nadmiaru woskowiny w uchu

Ból ucha

Nadmiernej produkcji woskowiny usznej towarzyszą poniższe objawy:

  • swędzenie w kanale słuchowym
  • uczucie zatkanego ucha
  • zawroty głowy
  • dzwonienie w uszach
  • wydzielina z kanału słuchowego
  • zaburzenia słuchu
  • ból ucha

Domowe metody usuwania nadmiaru woskowiny z ucha

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się wydzieliny usznej, należy regularnie czyścić przewody słuchowe i zapobiegać ich zatkaniu.

Staraj się do tego nie używać patyczków do czyszczenia uszu ani żadnych innych ostro zakończonych przedmiotów. Poniżej przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na usuwanie nadmiaru wydzieliny z ucha.

Roztwór solny

Roztwór solny jest doskonałą naturalną metodą służącą do usuwania wosku z uszu. Aby przygotować specyfik wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli (7,5 g) w 1/2 szklanki wody (125 ml) tak, by powstał jednolity roztwór.

Następnie zanurz w nim wacik i wyciśnij kilka kropel do ucha, przechylając przy tym głowę tak, by ucho znajdowało się u góry. Pozostań w takiej pozycji przez kilka minut, aby płyn dokładnie wniknął do kanału słuchowego, po czym przechyl głowę na drugą stronę tak, by płyn mógł swobodnie wypłynąć z przewodu słuchowego.

Olej parafinowy

Jednym z najbezpieczniejszych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów usuwania wydzieliny usznej jest olej parafinowy. Można go kupić w każdej aptece. Podgrzej 2-3 łyżeczki oleju nad świeczką, a następnie wlej kilka kropel do przewodu słuchowego i odczekaj bez ruchu 5 minut, aż olej parafinowy zacznie działać.

Aby nadmiar woskowiny całkowicie się rozpuścił, należy powtórzyć zabieg również następnego dnia. Na zakończenie umyj ucho letnią wodą w celu usunięcia wszelkich pozostałości wosku.

Woda utleniona

Wymieszaj ze sobą identyczne części wody utlenionej i wody. Zwróć jednak uwagę na to, by woda utleniona nie przekraczała 3%. Wlej kilka kropli mieszanki do ucha i przechyl głowę tak, aby płyn dotarł do przewodu słuchowego. Pozostaw na kilka minut, po czym przechyl głowę na drugą stronę, by usunąć pozostałości.

Gliceryna

Czyszczenie kanału słuchowego

Gliceryna jest naturalnym składnikiem, który pomaga zmiękczyć nadmiar wosku, dzięki czemu znacznie łatwiej go usunąć z kanału słuchowego. Glicerynę możesz zakupić w każdej aptece. Wlewaj do ucha 4 krople 3 razy dziennie. Przekonaj się, że rezultaty są zaskakujące.

Ocet i roztwór alkoholowy

Wymieszaj jednakowe części octu i alkoholu. Zanurz w powstałym płynie wacik, a następnie wlej kilka kropel do kanału słuchowego.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zmiękcza wydzielinę uszną i ułatwia jej usuwanie. Wlej 2-3 krople oliwy z oliwek do zatkanego ucha tuż przed pójściem spać. Powtarzaj zabieg przez 3-4 dni z rzędu.

Źródło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: