Geranium – niszczy bakterie i wirusy


Tak pospolicie uprawiane w naszych mieszkaniach geranium, często nazywane również anginką, botanicy określają jako pelargonię szorstką (Pelargonium multifidum). Ojczyzną tej rośliny jest południowa Afryka, zwłaszcza Kraj Przylądkowy gdzie rośnie jako dość duży krzew. W krajach południowej Europy, na Korsyce, w cieplejszych rejonach Rosji i w Bułgarii uprawia się ją na towarowych plantacjach. U nas geranium w uprawie doniczkowej jest rośliną wieloletnią o gałęzistych, od dołu drewniejących pędach. Ma długoogonkowe, pierzastodzielne, jasnozielone liście. Zarówno młode pędy, jak i liście pokrywają gruczołkowate włoski. Na szczytach łodyg zakwitają grzbieciste, jasnoróżowe kwiatki. Wszystkie części rośliny wydzielają bardzo przyjemny, różanocytrynowy zapach.

Ziele geranium zawiera olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są: geraniol, cytronelol, pinen i felandren oraz flawonoidy, gorycze, garbniki i różnego rodzaju kwasy organiczne.

Do celów leczniczych i przemysłowych olejek eteryczny destyluje się obecnie z roślin importowanych z Algierii, Egiptu, Francji i z wyspy Reunion.

Ma on wyraźne właściwości przeciwbakteryjne (zabija nawet gronkowce i paciorkowce) oraz przeciwwirusowe i z tego względu stosuje się go przy leczeniu chorób układu oddechowego, przeziębień, grypy, kataru, kaszlu, a także stanów zapalnych zatok. Stosuje się go także przy infekcjach skóry, zwłaszcza przy trądziku, egzemach, opryszczkach, łupieżu i rozstępach skóry. Reguluje także krążenie krwi i gospodarkę organizmu płynami i dlatego używa się go przy zaburzeniach krążenia, nadmiernym gromadzeniu płynów przed miesiączką oraz w przypadku cellulitisu, czyli tzw. pomarańczowej skórki na udach.

Od niedawna wykorzystuje się również antydepresyjne działanie olejku geraniowego. Zmniejsza on wyraźnie napięcia nerwowe, łagodzi bóle neuralgiczne, stany lękowe i związane z nimi często zaburzenia seksualne. Pomocny jest także w leczeniu przykrych dolegliwości okresu menopauzy, m.in. nagłych uderzeń krwi do głowy i zbyt szybko zmieniających się w tym czasie stanów emocjonalnych.

Stosuje się go najczęściej w formie masażu, jako dodatku do kąpieli oraz inhalacji w specjalnych kominkach aromaterapeutycznych.

Ze świeżych liści geranium hodowanych w doniczkach można sporządzać okłady na bolące miejsca dotknięte reumatyzmem. Zaleca się również smarowanie obolałego zreumatyzowanego ciała nalewką przygotowaną z drobno pokrajanych liści zalanych na 2 tygodnie czystą wódką.

Przy kłuciach i bólach uszu skutecznie działa wkładanie do nich świeżych liści lub olejku. Uważa się także, że wdychanie codziennie zapachu liści lub olejku przez około 10 minut wyraźnie obniża ciśnienie krwi, a stosowanie takiej inhalacji wieczorem działa nasennie.

Świeże lub suche i rozkruszone liście dodaje się do zaparzanej herbaty, co znacznie polepsza jej aromat. Drobno posiekanych listków lub sporządzonego z nich naparu w kuchni krajów południowej Europy używa się często do aromatyzowania sosów, kremów, galaretek, słodkiego pieczywa, kostek lodu, masła, dżemów oraz syropów i octów. Kandyzowane listki i kwiaty służą do dekoracji ciast. Listki kładzie się niekiedy pod pieczone jabłka. Dodaje się je również do wina, pasztetu z wątróbek i grzanek z serem. Piecze się je także z rybą w winie jabłkowym.

Przemysł kosmetyczny często używa olejku geraniowego do produkcji różnego rodzaju mydeł i perfum. Wchodzi on również w skład zapachowych mieszanek kwiatowych. Z jego udziałem wytwarza się także kremy pielęgnacyjne do twarzy o tłustej cerze łagodzące jej podrażnienia. Napar z liści geranium działa na cerę łagodnie ściągająco i oczyszczająco, a ponadto dodaje rumieńców cerze bladej i mizernej. Można go również dodawać do kąpieli.

Specjalne poduszeczki i saszetki wypełnione listkami geranium nadają bieliźnie trwały, przyjemny zapach.

Teresa Lewkowicz-Mosiej

Na co stosujemy liście geranium?

Napar z liści geranium: kilka świeżych liści geranium zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 minut do zaparzenia, przemywamy nim twarz 2 razy dziennie. Mocny napar oczyści i poprawi ukrwienie skóry, przez co skóra nabierze zdrowego wyglądu. Większe ilości naparu można dolewać do kąpieli – podziała tonizująco i ściągająco na skórę (można wzmocnić efekt domowego SPA dodając kilka kropel naturalnego olejku eterycznego z geranium).

Wywar z liści geranium: kilka świeżych liści geranium zalewamy wrzątkiem i utrzymujemy w stanie wrzenia przez 5 minut, następnie odstawiamy na 15 minut do zaparzenia. Pijemy kilka razy dziennie przy przeziębieniach, stanach zapalnych gardła oraz krtani a także chorobach przewodu pokarmowego.

Świeże liście geranium dodane do czarnej lub ziołowej herbaty polepszą zdecydowanie jej smak, a dodane do wina nadadzą mu przyjemnego aromatu. Liście wykorzystuje się również do aromatyzowania ciast, kremów, sosów, dżemów, galaretek, masła, octów, pieczywa oraz kostek lodów. Kandyzowane liście i kwiaty wykorzystywane są do dekoracji ciast i ciasteczek.

Okłady ze świeżych liści na bóle głowy, ucha: kilka świeżych liści miażdżymy, aż puszczą sok i przykładamy do bolącego miejsca, jednocześnie wdychamy potartego w palcach liścia geranium.

Geraniowy olejek eteryczny

Olejek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego stosuje się go z sukcesem w naturalnym leczeniu przeziębień, kaszlu, kataru, grypy, powikłań pogrypowych, zapalenia zatok a także stanów zapalnych skóry jak jak trądziku, opryszczce, rozstępach, egzemach, łuszczycy, łupieżu i liszaju. Olejek ten używany jest również do przywracania prawidłowej gospodarki płynami organizmu – reguluje krążenie oraz pomaga w pozbyciu się nagromadzonych płynów, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu cellulitu. Eterycznym olejkiem z liści geranium skrapiamy waciki i wkładamy je do bieliźniarki, szafy, poduszek, przez co nadamy naszej bieliźnie piękny i świeży zapach. Olejek wykorzystujemy również w kominku zapachowym – codzienna 10-minutowa aromaterapia obniża ciśnienie krwi, a stosowana wieczorami ułatwi zasypianie nocnym Markom. Jest to również wspaniały antydepresant, który wdychany podczas aromaterapii lub podczas relaksującego masażu rozluźnia mięśnie, łagodzi wszelkie napięcia i usuwa stany lękowe. Nasmarowanie ciała oliwką z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego z geranium skutecznie odstraszy komary. Inhalacje oddziaływają na poprawę koncentracji oraz pamięci, lecząc zatoki, bóle gardła i wszystkie objawy przeziębienia – wystarczy zerwać dorodnego liścia potrzeć przez chwilę palcami i położyć blisko siebie lub wykonać:

Inhalacje z olejkiem geranium: 2 krople olejku dodajemy do miski napełnionej gorącą wodą, nachylamy się nad miską, nakrywamy głowę ręcznikiem i przy zamkniętych oczach wdychamy parę przez 5 minut.

Bóle reumatyczne lub przemarznięte części ciała szybko uratujemy okładami z pokrojonych świeżych liści geranium lub sporządzoną do takich celów nalewką, oto przepis:

Nalewka z liści geranium: kilka świeżych liści geranium zalewamy w szklanym naczyniu czystą wódką, odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na 2-3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Po tym czasie przecedzamy nalewkę z liści, dobrze zakręcamy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce.

Masaże z dodatkiem olejku geranium: zalecane przeciwko bólom reumatycznym, nerwobólach, zapaleniach stawów, cellulicie, otyłości, tłustej skórze oraz suchym łupieżu. Wystarczą 2 krople olejku na 10 ml kremu/lotionu do ciała, olejek i krem dobrze ze sobą mieszamy przed położeniem ich na skórę (nigdy nie nakładamy samego olejku na skórę). Taki krem nakładamy na twarz lub wykonujemy masaż całego ciała. Olejek geranium używany jest do produkcji perfum, mydeł oraz jako dodatek do kremów dla cery tłustej do łagodzenia jej stanów zapalnych, stosowany w masażach pomaga leczeniu reumatyzmu i uspokaja.

http://www.poradnia.pl/

http://sielskieklimaty.pl/

Komentarzy 9 to “Geranium – niszczy bakterie i wirusy”

  1. ciociababcia Says:

    Moim zdaniem geranium zwane cytrynką – http://images26.fotosik.pl/44/6f05ded79f83e625.jpg
    To co widać na zdjęciu to jest najzwyklejsza pelargonia.

    • anna Says:

      bzdury, to jest właśnie geranium !!!!

      • Kuba Says:

        To jest właśnie Pelargonia o pachnących liściach. Pospolicie nazywana „GERANIUM” . Natomiast geranium polska nazwa bodziszek jest byliną uprawianą w ogrodzie. Bodziszek nie pachnie, ale ma podobne liście, tylko podobne, różnią się diametralnie. To co pokazano to jest ta roślina lecznicza, ponownie oświadczam, że jest to pelargonia o pachnących liściach, taka jest obecnie botaniczna nazwa tej rośliny.

      • sakeblue5@gmail.com Says:

        Oczywiście, że to jest geranium. Dodam, że postawione na parapecie w sypialni przeciwdziała zapaleniom zatok. Wystarczy przed snem potrzeć listki na roślince a cały pokój wypełnia piękny zapach.

    • Hela Says:

      Oczywiście że geranium!

  2. Tadeusz Abramowicz Says:

    Przedstawiony na zdjęciu jest właściwym geranium. Pomocny we wszystkich wymienionych dolegliwościach.

  3. Asia Says:

    Pamietam za dziecka jak stał u babci na oknie i niejednokrotnie leczył uszy całej rodziny. Teraz jak tylko zaczyna bolec ucho to ludzie odrazu biegną do apteki zapominając o lekach Pana Boga

  4. Danuta Zawodniak Says:

    Mieszkam we Wrocławiu i chciałabym się dowiedzieć czy rośnie rokitnik może w parkach czy w okolicy


Dodaj komentarz